Club And Player Honours
 
Hessle Sporting Club is a massive well known club. Established for a number of years now, some members are like furniture. We have a list of honours for both club and players... below isn't even them all!
Below are the honours won by Hessle Sporting Club Teams. (Under 8's and below are not included as they are playing non competitive football) More to be added in due course.

2012-13
Under 10 Stingrays - Group 1 Phase 2 Champions, Sproatley Tournament Champions, HSC Tournament Plate Runners Up
Under 10 Piranhas - Group 1 Phase 1 Champions, HBSFL 5 a Side Champions, HSC Tournament Cup Champions
Under 10 Swordfish - HSC Tournament Plate Champions
Under 12 Spitfires - Myton League Runners Up, Knock Out Cup Runners Up, HBSFL 5 a Side Runners Up, Futsal League Champions, Sproatley Tournament Champions, Bottesford Tournament Champions
Under 12 Hurricanes - Futsal Winter Cup Champions, HSC Tournament Cup Champions, Bottesford Tournament Runners Up
Under 12 Jaguars - Drypool League Champions, Plate Champions
Under 13 Sharks - Myton League Champions, HBSFL 5 a Side Champions, York Ebor Tournament Runners Up
Under 13 Phoenix - South Cave Tournament Champions
Under 16 - Alf Bolder County Cup Champions, Myton League Runners Up, Plate Champions
Under 12 Girls - ERGFL Champions, Futsal Champions, Bottesford Tournament Champions


2011-12
Under 9 Piranhas - Group 1 Phase 1 Champions, HSC Tournament Runners Up
Under 9 Stingrays - Moorends Tournament Champions, Bottesford Tournament Runners Up
Under 11 Spitfires - Myton League Runners Up, Futsal League Champions, Futsal Winter Cup Champions, Bottesford Tournament Champions, HSC Tournament Plate Runners Up, Hedon Rangers Tournament Runners Up, Goole Town Tournament Runners Up
Under 11 Hurricanes - Knock Out Cup Runners Up, HSC Tournament Runners Up, HSC Tournament Plate Champions, Moorends Stingers Tournament Runners Up
Under 11 Jaguars - Wyke League Runners Up, Cottingham Rangers Tournament Champions, East Riding Rangers Tournament Champions, Withernsea Tournament Runners Up, Winterton Tournament Runners Up
Under 12 Sharks - HBSFL 5 a Side Champions, Cottingham Rangers Tournament Champions, Moorends Tournament Champions, Withernsea Tournament Champions, Goole Town Tournament Champions, HSC Tournament Runners Up, Sproatley Tournament Runners Up, Hedon Rangers Tournament Runners Up, Costello Tournament Runners Up
Under 12 Phoenix - Kingston League Runners Up, South Cave Tournament Champions, Goals 5 a Sides Champions
Under 15 - Myton League Champions, ACES National Championships Runners Up, Goole Town Tournament Champions, Bottesford Tournament Champions, Bessacarr Tournament Runners Up


2010-11
Under 8 Piranhas - Holland Tour Cup Champions, Mike Rawding Trophy Champions
Under 10 Hurricanes - Group 1 Phase 2 Champions, Group 1 Phase 1 Runners Up, Goole Town Tigers Tournament Champions, Hedon Rangers Tournament Champions
Under 10 Vulcans - Group 3 Runners Up
Under 10 Pumas - Group 5 Runners Up
Under 10 Spitfires - Futsal League Champions, HSC Tournament Champions, Bessacarr Tournament Champions, East Riding Rangers Tournament Champions
Under 10 Jaguars - Hessle Rangers Tournament Champions
Under 10 Girls - League Runners Up, League Cup Runners Up, Hedon Rangers Tournament Champions
Under 11 Sharks - Knock Out Cup Runners Up, HSC Tournament Champions
Under 13 A - Myton League Champions, ERCFA Tesco Cup Runners Cup, HSC Tournament Runners Up
Under 14 A - Myton League Champions, Knock Out Cup Champions, HSC Tournament Champions, Sproatley Tournament Champions, Goole Town Tigers Tournament Champions
Under 16 Girls - Division 2 Champions


2009-10
Under 9 Spitfires - Group 1 Phase 1 Winners / Tingley Athletic Gala Winners
Under 9 Hurricanes - Group 2 Phase 1 Winners / Group 1 Phase 2 Runners Up/ HBSFL 5 a Side Winners / Futsal League Winners / East Riding Rangers Tournament Winners / Costello Tournament Winners / HSC Sixes Runners Up / Hedon Rangers Tournament Runners Up
Under 9 Vulcans - Group 4 Phase 1 Winners
Under 10 Sharks - Hedon Rangers Tournament Winners / Costello Tournament Winners / HSC Sixes Runners Up
Under 10 Tigers - Group 2 Phase 1 Winners / Sproatley Tournament Winners / Costello Tournament Runners Up
Under 11 - Myton League Winners / Knock Out Cup Winners / HSC Sixes Winners / Cottingham Rangers Tournament Winners
Under 13 A - ERCFA Tesco Cup Winners / Knock Out Cup Winners / Myton League Runners Up / Futsal League Winners / HBSFL 5 a Side Runners Up / HSC Sixes Winners / Sproatley Tournament Winners / Cottingham Rangers Tournament U14 Winners / Withernsea Tournament Winners
Under 13 B - Cottingham Rangers Tournament Runners Up


2008-09
Under 8 Spitfires - Withernsea Tournament Winners / Costello Tournament Winners / Hall Road Rangers Tournament Winners / Hessle Sporting JDC Tournament Winners / Mike Rawding Memorial (Hull City C of E) Tournament Winners / Cottingham Rangers Tournament Runners Up
Under 8 Hurricanes - Hedon Rangers Tournament Winners / Indoor Masters Winners / Hessle Sporting JDC Tournament Winners
Under 9 Sharks - Group 1 Phase 1 Winners / Group 1 Phase 2 Winners / HBSFL 5 a Side Winners / HBSFL 50th Anniversary Winners / Hessle Sporting Sixes Winners / Hessle Sporting JDC Tournament Winners / Costello Tournament Winners / Goole Town Tigers Tournament Winners / East Riding Rangers Tournament Winners / Hall Road Rangers Tournament Winners / Dale Park FC Tournament Runners Up / Hedon Rangers Tournament Runners Up
Under 9 Tigers - Group 2 Phase 1 Runners Up
Under 10 A - Group 1 Phase 1 Runners Up / Group 1 Phase 2 Winners
Under 11 A - Knock Out Cup Winners
Under 12 A - Knock Out Cup Winners / Cottingham Rangers Tournament Winners / East Riding Rangers Tournament Winners / Hessle Sporting Sixes Winners / Dale Park Youth Tournament Winners / Norton & Stockton Ancients Tournament Runners Up / Hall Road Rangers Tournament Runners Up
Under 12 B - Drypool League Runners Up
Under 14 Girls - ERGFL Cup Runners Up / Tesco Cup Runners Up
1st Team - Humber Premier League Division 1 Winners


2007-08
Under 10 A - Group 1 Phase 1 Winners
Under 15 B - Drypool League Winners
Under 16 A - Knock Out Cup Winners / Myton League Runners Up
Under 18 - Division 2 Runners Up
Under 14 Girls B - ERGFL Div 2 Runners Up
1st Team - ER Amateur League Division 1 Winners


2006-07
Under 10 A - Group 1 Phase 1 Runners Up
Under 14 B - Wyke League Winners
Under 15 A - Myton League Runners Up / Knock Out Cup Runners Up
Under 12 Girls - ERGFL Div 1 Runners Up


2005-06
Under 13 A - Drypool League Runners Up
Under 13 B - Kingston League Winners
Under 14 A - Knock Out Cup Runners Up
Under 15 B - Wyke League Runners Up
Under 16 A - Knock Out Cup Winners / Myton League Runners Up


2004-05
Under 13 A - Myton League Winners / Knock Out Cup Winners
Under 15 A - Myton League Runners Up


2003-04
Under 12 A - Myton League Winners / Knock Out Cup Winners
Under 14 - Myton League Winners / Knock Out Cup Winners


2002-03
Under 11 - Myton League Champions, Plate Champions
Under 13 - Knock Out Cup Champions


1998-99
Under 13 - Knock Out Cup Champions


1997-98
Under 16 - Plate Champions


1996-97
Under 15 - Plate Champions


1995-96
Under 13 - Wyke League Champions, Plate Champions


1994-95
Under 15 - Plate Champions
Under 16 - Myton League Champions


1993-94
Under 10 - Plate Champions
Under 13 - Drypool League Champions
Under 15 - Myton League Champions


1992-93
Under 10 - Plate Champions
Under 16 - Plate Champions


1991-92
Under 12 - Drypool League Champions
Under 17 - Plate Champions


1990-91
Under 12 - Drypool League Champions
Under 17 - League Champions


1987-88
Under 16 - Knock Out Cup Champions


1985-86
Under 11 - Knock Out Cup Champions
Hessle Sporting Club are proud to have produced many fantastic footballers since the clubs beginnings in 1976. The highest profile name to have come through the club include Ryan Kendall, Mark Greaves and current Hull City player Danny East who is just starting to make a name for himself with the Tigers.

Total No of Players Who Have Moved to Pro Club Academies since 2008: 40

Below is a list of players who have done Hessle Sporting Club proud by going on to play for professional club centre of excellences or academies:

2013 Where They Came From and Where They Went
Joe Busby - Hessle Sporting Jaguars to Scunthorpe United Centre of Excellence
Callum Ladlow - Hessle Sporting Piranhas to Hull City Centre of Excellence
Bradley Williams - Hessle Sporting Lions to Hull City Centre of Excellence
Miller Fox - Hessle Sporting Lions to Hull City Centre of Excellence


2012 Where They Came From and Where They Went
Ben Adamson - Hessle Sporting Hurricanes to Hull City Centre of Excellence
Jamie Mist - Hessle Sporting Jaguars to Hull City Centre of Excellence
Jack Tranmer - Hessle Sporting U16 to Grimsby Town Centre of Excellence
Lewis Martin - Hessle Sporting Barracudas to Hull City Centre of Excellence
Harry Fenton - Hessle Sporting Barracudas to Hull City Centre of Excellence
Ciaran Warrington - Hessle Sporting Sharks to Hull City Centre of Excellence
Ben Hinchcliffe - Hessle Sporting U15 to Hull City Centre of Excellence
Matthew Hinchcliffe - Hessle Sporting U15 to Hull City Centre of Excellence


2011 Where They Came From and Where They Went
Harry Lomas - Hessle Sporting U15 to Doncaster Rovers Centre of Excellence
Andy Norfolk - Hessle Sporting U15 to Rotherham United Centre of Excellence
Eddie Rogerson - Hessle Sporting U15 to Barnsley Academy
Kai Larkin - Hessle Sporting Piranhas to Hull City Centre of Excellence


2010 Where They Came From and Where They Went
Leon Raines - Hessle Sporting U11 to Leeds United Academy
Fraser Hansen - Hessle Sporting U11 to York City Centre of Excellence
Charlie Milner - Hessle Sporting Harriers U8 to Hull City Centre of Excellence
Rhyce Carrick - Hessle Sporting Harriers U8 to Scunthorpe Utd Centre of Excellence
Luke Hemmingway - Hessle Sporting Harriers U8 to Scunthorpe Utd Centre of Excellence
Tommy Palmer - Hessle Sporting Harriers U8 to Scunthorpe Utd Centre of Excellence
Sam Whitehead - Hessle Sporting Harriers U8 to Scunthorpe Utd Centre of Excellence


2009 Where They Came From and Where They Went
Adam Kelsey - Hessle Sporting Sharks U9 to Hull City Centre of Excellence
Alex Appleby - Hessle Sporting Sharks U9 to Hull City Centre of Excellence
Kieran Mortimer - Hessle Sporting Sharks U9 to Hull City Centre of Excellence
Callum Baker - Hessle Sporting Sharks U9 to Hull City Centre of Excellence
Jordan Lewis - Hessle Sporting Sharks U9 to Hull City Centre of Excellence
Sam Thames - Hessle Sporting Sharks U9 to Hull City Centre of Excellence
Ben Flowerdew - Hessle Sporting Sharks U9 to Hull City Centre of Excellence
Harry Watts - Hessle Sporting Spitfires U8 to Hull City Centre of Excellence
JJ O'Reilly - Hessle Sporting Spitfires U8 to Hull City Centre of Excellence
Aiden Clark - Hessle Sporting Spitfires U8 to Hull City Centre of Excellence
Josh Rimmington - Hessle Sporting A U10 to Hull City Centre of Excellence
Kieran Buchanan - Hessle Sporting A U10 to Hull City Centre of Excellence

2008 Where They Came From and Where They Went
Aiden Welham - Hessle Sporting A U10 to Hull City Centre of Excellence
Alex Lazenby - Hessle Sporting A U10 to Hull City Centre of Excellence
Dominic Brown - Hessle Sporting A U10 to Hull City Centre of Excellence
Jez Hartley - Hessle Sporting A U10 to Hull City Centre of Excellence
Jamie Forrester - Hessle Sporting A U10 to Hull City Centre of Excellence


Previous Years Where They Came From and Where They Went
Ryan Kendall - Hessle Sporting to Hull City
Mark Greaves - Hessle Sporting to Hull City
Peter Davidson - Hessle Sporting to North Ferriby United
Danny East - Hessle Sporting to Hull City